Kadın nasıl mutlu olur?

Yetişebilmek ya da yetişebildiğiniz kadarını yapmak önemlidir. Bir çok beklenti var kadından! Yemek yapması; çocuğa bakması; anne olabilmesi; çalışan kadın olması; kocasına iyi bir sevgili olması; büyüklerine saygılı olması; komşuluk yapabilmesi; akrabalık yapabilmesi; iş yerinde kariyer sahibi olması;  iyi bir anneanne ya da babaanne olması; yeni nesile ayak uydurup sürekli mutlu olması lazım.

Eee… bunların hepsini birden nasıl mükemmel yapacaksın. Ben biliyorum kendinden vazgeçeceksin ya da bütün bu beklentiler karşısında kadınların gerçekçi hedeflerinin olması çok önemli diye düşünüyorum.

Psikolojik sağlığımızı korumak ve mutlu olmak için yazılmış yazılardan da faydalanarak söylüyorum.

 “Ben’ demeyi öğrenin: her kadının ‘önce ben’ demesi, başka birine zarar vermediği oranda kendini düşünmesi gerekir. Bir kadın iyi olmazsa, kimseye de bir faydası olmaz. Önce ben demek bencillik anlamına gelmiyor. Önce ben demek kendine vakit ayırmayı, iyi bakmayı, kendini iyi beslemeyi sağlar. Kendilerinden önce başkalarını düşünen, başkalarının çıkarlarını gözeten kadınlar mutsuz olmaya mahkum olur. Unutmayın siz iyi olmazsanız, çevrenizdekiler de iyi olmaz.

Öfkenizi ifade edin: Sinirlendiğiniz zamanlarda susmanın, sıkıntınızı içinize atmanın size hem bedensel hem de psikolojik olarak zarar verdiğini bilin. Yapılan birkaç araştırmada meme kanserinin öfkesini ifade etmeyen kadınlarda daha sık görüldüğü saptanmış.

Kadınların öfkelendikleri  ve inat  ettikleri konuları, kızdıkları kişiyle yada  yakınlarıyla konuşmaları, kendilerini ifade etmeleri  konunun çözülebilmesi açısından bir adım atmış olmalarını sağlıyor. Omuzlarındaki yükü hafifletiyor. Keçi gibi inatçı olmak çözüm yaratmıyor.

Konuşmak, anlaşmak herkesi mutlu ediyor.

Evde iş paylaşımı yapılması çok önemli: Ev işlerinde eşinizden yardım istemeniz gerekir. Bazı erkekler kendi kendilerine yardım önerisinde bulunup, yardım edebilir. Bazı erkeklerinse yardım etmek akıllarına bile gelmez, kadının ne kadar zorlandığını fark etmezler, bazen de bilemezler. Böyle durumlarda yardım ihtiyacının ifade edilmesi çok önemli.

Kendinize mutlaka zaman ayırmanız gerekir: İşler, sorumluluklar hep devam eder. Unut mayın, bu yoğunlukta kendinize zaman ayırmanız, bir lüks değil tam anlamıyla bir ihtiyaç. Kendilerine vakit ayırmayı başaran kadınlar, kendilerini çok daha iyi hisseder ve daha kısa zamanda daha verimli çalışmalar yapabilirler.

 Eğer koşullarınız uygunsa sevdiğiniz bir işi yapın: Eğer bu mümkün değilse, iş dışında, ev ve çocuk sorumlulukları haricinde hobiler edinin. Hobilerinize zaman ayırın.

Spor yapın: Spor yapmanın hem bedensel hem de psikolojik olarak faydalı olduğu bilimsel bir gerçek. Siz de günlük hayat stresinizi azaltmak, daha mutlu olmak için mutlaka spor yapın.

                                                                         Nazan YURTSEVEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir