8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN…

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

“Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” – Mustafa Kemal Atatürk

Tüm Dünyada ki kadınların mücadelesi 1857 yılından beri devam etmektedir. İlk mücadele, 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapmalarıdır. Bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle, 1857’de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl “Kadın Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Evet, yukarıda anlatıldığı gibi 8 Mart kadınlar günü olarak ilan edilmiş. Bence kadınlarımız her gün anılası kişilerdir. Anlatmakla bitmez ki kadınlarımızın yaptıkları. Öncelikle her kadında annelik duygusu vardır. Allah’ın onlara verdiği en güzel özelliktir. Anne olmak kadının  yüce bir işidir. Çocuklarını büyütmek için gösterdikleri çabalar olağan üstüdür. Bence en büyük işçilerdir…

Tüm kuralların erkekler tarafından koyulduğu dünyamızda kadın olmak çok zor. Kadınlar çoğu zaman iş dünyasında ve sosyal yaşamında başarılı olmak için erkeklerin kurallarına göre oynamak durumunda kalıyorlar.

Kadınlar nedense çoğu erkekler tarafından vasıfsız kişiler olarak değerlendirilmektedir.  Kadın tarlada, fabrikada bürokraside ve evde, mutfakta vs. çalışır. Bu işler bir ailenin yaşamını sürdürebilmek için gerekli olan işlerdir. Ama nedense bu görevler hep kadının üzerine kalmıştır, nedeni ise kadınlarda anaçlık vardır. Ailesinin bütün fertlerinin üzerine titrer sadece onların mutluluğu için çırpınıp durur.

Günümüzdeki kadına karşı olan şiddete değinmek istiyorum. Neden erkekler tarafından şiddet var? Bence bunlar eğitimsizlikten ve kişiliksizlikten kaynaklanmaktadır. En güzel savaş bilgi savaşıdır. Bilgisizlik insanları şiddete yöneltmektedir.

Kadına şiddete karşı , kadının eğitilmesi söz konusu olarak söylenmektedir. Kadını istediğiniz kadar eğitin, evin içinde yine o cahil ve kaba kuvvetine güvenen erkek oldukça hiç bir işe yaramaz…

Bence esas olan şiddet yapan erkeklerin eğitilmesidir

Kadın hakları alanında olumlu gelişmeler sağlansa da kadınlar açısından birçok sorun hala çözülmemiştir. Dünyadaki en yoksul ve eğitim almamış insanların büyük bir çoğunluğu hala kadındır.

“Havayı geldiği gibi, rüzgârı estiği gibi, kadınları da olduğu gibi kabul edelim.”

Zekiye ÖZMUT

Dernek Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir